Co bude stát na Žalým aneb jak se bude stavět na Krkonoších?

Začátkem dubna jsem se na jilemnické radnici účastnil jednání, kde se rozhodovalo, jak a co se bude stavět na vrcholu Předního Žalý. S architektem Hoffmanem a investorem zamýšleného Hostince na Žalým ing. Nývltem jsme přijeli hájit stavbu tvarem evokující loď - výrazově strohý dřevěný dům s vyhlídkovou plošinou namísto šikmé střechy. Určitě nezvyklý dům, ale žádná moderna, kterou můžete vidět třeba v časopise Zlatý řez nebo Architekt. Zástupci města Jilemnice, majitele pozemku, a zástupci obce Benecko, na jehož území se Žalý nachází, se většinou ozývali proti a projevili přání: "Když stavět, tak repliku bývalého hostince z roku 1894". Marně jsme vysvětlovali, že nechceme dnes stavět jako za c. k. Rakouska, a ptali se, proč nutí někoho pořídit si auto na kliku a sami používají startér. Bylo nám líto, že z jejich řad nepřišla žádná fundovaná kritika, ale jen názory typu: "Já nevím, ale mně se to nelíbí, sem se to nehodí". Po dalších jednáních se investor tlaku radnic podřídil a nyní chystá kopii historické boudy.
Bylo by jednoduché naše oponenty jen odsoudit. Na jejich obranu je nutno říci, že jejich strach z nového je opodstatněný a pochopitelný. Během posledních dekád se v Krkonoších zničilo mnoho autentického a to nové, co se postavilo, je až na vzácné výjimky pokleslé, ošklivé nebo banální. Přerostlé a nehostinné stavby ze 70. a 80. let v centru Benecka jsou toho nechvalným příkladem. Replika sto let staré stavby pak skýtá jistotu a zahání strach z nových průšvihů. Ale je to opravdu správná cesta? Domů, které mají falešné roubení, je všude dost. Nová nefalšovaná roubenka, s klasickými okny a střechou, u běžného rodinného domku neurazí, ale stavba hospody na nevšedním místě by neměla být tuctová. Už kvůli prosperitě by měla být výjimečná. Jestliže každá stavba vypovídá o poměrech a době svého vzniku, o čem bude nakonec vypovídat nový "starý" Hostinec Na Žalým? O jakém pokroku a síle ducha napoví i třeba zdařilá napodobenina?
A co mně dává jistotu, že náš návrh nebyl z těch hrůzných? Především měl lidské měřítko, byl půdorysně i výškově menší než původní stavba. Navrhli jsme jej celý ze dřeva a bez umělých příkras. Vždy dbáme na kvalitní detail a dobré řemeslné zpracování. Měl silnou myšlenku a nápad. Možná neměl úplně nejladnější křivku, ale zase nemyslel jen na sebe, důstojný charakter jsme chtěli vrátit celému poničenému vrcholu (nahlédnout do projektu je možné na webové stránce www.KlimesMarsov.cz).
Ponechme loď stranou. Věřím, že mezi snílkovskou stavbou lodi a replikou starého domu existují pro investora i obec lepší a veselejší varianty.
Ing. Miloslav Klimeš
spoluautor projektu "Loď na kopci"