HOSTINEC, ZÁZEMÍ A ROZHLEDNA NA ŽALÝM

LOĎ, PŘÍSTAV A MAJÁK NA ŽALÝM





lokalita Přední Žalý, obec Benecko, okres Semily, Krkonoše




investorŽalý s.r.o.

jednatel Ing. Vladimír Nývlt

Mrklov 3, Benecko 514 01




autoři návrhu Ing.arch. Patrik Hoffman, Ing. Miloslav Klimeš

Praha 6 - Hanspaulka , Horní Maršov - Krkonoše

E patrikhoffman@seznam.cz M +420 608 860 848

E stavby@klimesmarsov.cz M +420 603 218 346




datum listopad 2006 - březen 2007




ZÁKLADNÍ A IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE

Název stavby Hostinec, zázemí a rozhledna na Žalým
Účel hostinec - občerstvení pro turisty

bývalý kiosek - zázemí pro správce a personál hostince

rozhledna - celková oprava stávajícího objektu
Místo Přední Žalý, stavební parcela 108,109 (zastavěná plocha a nádvoří)
Katastrální území Benecko
Okres Semily
Zóna III. zóna Krkonošského národního parku, nadmořská výška 1017,5m.n.m
Investor Zalý, s.r.o., zastoupená jednatelem Ing. Vladimírem Nývltem

Mrklov 3, Benecko 514 01
Autor návrhu Ing.arch. Patrik Hoffman, Ing. Miloslav Klimeš, Praha, Horní Maršov
Projektant Ing.arch. Patrik Hoffman, Ing. Miloslav Klimeš, Praha, Horní Maršov
Majitelé stavební parcely parc.č. 108 a parc.č. 109 město Jilemnice,

které uzavřelo 1. 7. 2006 nájemní smlouvu se společností Zaly s.r.o.

na dobu 30 let, za účelem vybudování nového Hostince na hoře Žalý
Sousední pozemky parc.č. 902, lesní pozemek, ve vlastnictví města Jilemnic,

parc.č.922, cesta, ve vlastnictví KRNAP

les 901/1 a 901/2 Správa KRNAP
Dodavatelbude upřesněn
Předpokládaný termín stavby     květen - listopad 2007


PŘEHLED VÝCHOZÍCH PODKLADŮ


1/ mapový podklad Bývalý hostinec na Žalým - tachymetrický plán 1:250
2/ katastrální mapa m1:2000
3/ turistická mapa místa a okolí m 1:10 000
4/ zadání (představy) investora
5/ fotodokumentace místa
6/ historické fotografie místa
7/ historické plány původního hostince
8/ návštěva místa

SOUČASNÝ STAV

Současný stav vrcholku Předního Žalý je neutěšený. Téměř 18 m vysoká kamenná rozhledna je ve špatném stavebně technickém stavu, na kterém se podepsaly i neodborné zásahy, snažící se o údržbu rozhledny. Velmi negativně se jeví opravdu nešetrné umístění vysílačů různých operátorů na vnější plášť rozhledny. Podobně necitlivě jsou umístěné i vnitřní rozvody. Povzbudivé je, že majitel věže počítá s celkovou opravou objektu.

Při jižní straně vrcholku zbyla po původním hostinci, zbořeném již po 2. světové válce, kamenná terasa, ve které se dochovalo sklepení hostince. Z historických fotografií je patrné, že na tomto místě stál starší, symetrický půlštokový dům se sedlovou střechou, se zádveřím a s prosklenou verandou, a poté, zcela jiný, mladší objekt taktéž s půlštokem, ale s nestejně dlouhou sedlovou střechou a příčným traktem. Nutno dodat, že pozdější stavba zdaleka nedosahovala estetické úrovně té původní.

Na protější, severní straně vrcholku, stojí bývalý kiosek. Obskurní, dříve asi provizorní, stavba byla pravděpodobně postavena až po válce a sloužila více uživatelům (Horské službě, Správě parku, později jako chata, kiosek, zázemí správce rozhledny). Přízemní objekt má sedlovou střechu s mírným sklonem a celkově je za hranicí své užitkové hodnoty. V částečně zapuštěném sklepě je umístěna garáž. Zajímavé je, že sklep patrně pochází z dřívější doby, kdy na tomto místě stála jedno nebo dvoupodlažní stavba. Její malá část je zachycena na historické fotografii staršího hostince.

Přes vrchol Žalý vede mezi věží a terasou cesta, na západ k Benecku, na východ do Podžalí a Herlíkovic, v zimě navíc k sedačkové lanovce a sjezdovce Herlíkovice. Cesta nemá okraje a původní štětovaný povrch je patrně ukryt pod letitými nánosy a rozvalinami.

Cestu lemují dvě informační tabule a rozcestník. Vrchol Předního Žalý leží ve III. zóně Krkonošského národního parku a patří mezi vyhledávané turistické cíle.

NÁVRH


Moto

... ovšem, když loď, tak na kopci!
Předscény, Werich & Horníček, Divadlo ABC, 1958

... co mi vadí? Devastace veřejného prostoru... místo návsi něco neurčitého, rozbláceného, neuspořádaného... chybí tu obvyklá hierarchie prostoru, vědomí, že všechno má něčemu sloužit... ano, máme tady lavičky, stromy, nějakou tu zahrádku, ale jakoby omylem. Vědomá rozhodnutí o využití veřejného prostoru chybějí...
Josef Pleskot, architekt, rozhovor pro Týden, 24/2004

Vize

Postavit jednoduchý dřevěný dům, jehož minimálnost ve výrazu bude doplňovat silná myšlenka či nápad, třeba postavit loď na kopci.
Pojďme uchopit kus pevně ohraničeného veřejného prostoru a zbavme ho všeho balastu, nelogičnosti a sprostoty.
Pokusme se vrátit mu řád, jednoduchost a krásu přirozeného.

Architektonické řešení

Záměrem projektu je obnovit tradici původního hostince, opravit chátrající rozhlednu a vrátit výletnímu místu jeho důstojný charakter. V symbolické rovině jsme pro hostinec zvolili konstrukci, která svým elementárním tvarem připomíná loď - symbol cesty, odjezdů a návratů, archu - ve své době bláznivou, ale fatální stavbu. Společně s rozhlednou, jež vedle lodi evokuje maják, a s domečkem pro správce, který lze svým způsobem pokládat za přístav, respektive domov, a tudíž návrat do dobře známých míst, naváže tato stavba na vrcholku Žalý na bohatou turistickou tradici s restauračním a odpočinkovým zařízením.

Celkové uspořádání

Pro celkové vyznění a architektonickou sílu místa je důležité, že na vrcholu kopce budou tři objekty. Každý objekt má svoji symboliku, výškovou úroveň, svoji hmotu a tvar, svůj účel. Svým uspořádáním tvoří trojúhelník - uzavřený prostor - náměstí, jehož těžiště je, jak jinak, než uprostřed staveb. Ale co hlavně, shoduje se s těžištěm - středobodem celého vrcholu, tj. volného prostranství ohraničeného lesem! (Je to přibližně místo, kde je nyní rozcestník.) Vypadne-li jeden objekt, jedna hmota, shoda, rovnováha a umocnění prostoru se zruší.
Při okraji tohoto prostoru navrhujeme umístit mobiliář - informační tabule, rozcestník, držák na kola, dva stoly s lavicemi.
Cestu navrhujeme vést v původní trase a výškové úrovni. Domníváme se totiž, že pod letitými nánosy se skrývá původní štětovaná cesta s dostatkem vhodného materiálu pro štětovaný povrch. Reálnost opravy by mělo potvrdit několik kopaných sond. Jižní strana cesty bude ve stejné výškové úrovni lemovat podélný obrubník. Též je nutné pamatovat na zimní provoz, kdy mezi rozhlednou a hostincem bude projíždět rolba.
Vnitřní prostor mezi objekty se srovná, vysvahuje, odvodní a nechá se postupně zarůst travou. Vnější prostor mezi objekty a hradbou lesa se zarovná, vyřeže od náletových dřevin, popřípadě dosází vhodnými dřevinami. Rozsah úprav tohoto pásma je nutné navrhnout ve spolupráci s odbornými pracovníky Správy Krkonošského národního parku.

Hostinec - loď

Nový hostinec je logicky a podle požadavku územního plánu postaven na terase po bývalém hostinci. Do jeho nadzemní části plánujeme umístit provoz a do podzemní části terasy většinu zázemí: toalety, sklady, šatny, technické místnosti apod. Předpokládaná kapacita hostince je 40 míst k sezení. Malá kuchyň s pultem bude na úrovni přízemí a stane se tak součástí centrálního prostoru objektu. Obdélníkový půdorys je v západní části zakulacen, svislé stěny jsou mírně zešikmeny. Obvodový plášť je z méně (u oken) či více (u plných stěn) překládaných vodorovných prken. Stejný nebo podobný princip obvodového pláště se použije i u ostatních nových objektů. Mírně šikmá střecha zakrytá stupňovitým roštem a ohraničená zábradlím je paluba lodi nebo-li vyhlídka.

Zázemí - přístav

Stávající objekt kiosku navrhujeme zcela přebudovat pro potřeby správce hostince a rozhledny. Zázemí bude situováno do malého domečku tak, že se odstraní vrchní část stavby a nově se vystaví obytný prostor s kuchyní a záchodem v přízemí a v patře dva pokoje se společnou koupelnou pro personál, které budou přístupné po samostatném schodišti. Okolo domu navrhujeme venkovní terasu , dřevěné molo.

Rozhledna - maják

Je dominantní prvek vrcholku a nabízející široký výhled do okolní krajiny. Předpokládáme celkovou rekonstrukci a statické zajištění vnějších obvodových stěn, včetně vnitřních prvků a instalací. V rámci kultivování vzhledu věže navrhujeme skrýt instalované vysílače do samostatné dřevěné konstrukce, umístěné nad korunou rozhledny, čímž zároveň zakryjeme vyhlídkovou plošinu.

Konstrukční řešení

Spodní stavba hostince i zázemí bude založena na betonovém základu, vyzděna z pálených tvarovek a vhodně izolována proti vlhkosti a promrzání. Hlavní nosná konstrukce nadzemní části obou objektů bude z dřevěných trámů spojovaných klasickými tesařskými spoji. Vnitřní stěny i podlaha budou ze smrkových prken a fošen. Tepelná izolace se provede z minerální vlny nebo drceného papíru. Fasádní systém se bude skládat z pevně připevněných rámů s pevnými nebo částečně pohyblivými žaluziemi. Všechny vnější dřevěné prvky budou z modřínu a bez povrchové úpravy. Ve fasádě bude minimální počet kovových prvků. Mírně svažitá střecha bude odvodněna vnitřní vpustí a zaatikovým žlabem při nejnižším okraji střechy. Nosná konstrukce nástavby rozhledny bude ověřena v rámci statického posudku věže.

Inženýrské sítě a zajištění energií

Snahou je realizovat energeticky šetrnou stavbu. Teprve na základě výpočtu se určí optimální míra prosklení hostince. Energie na vytápění se bude získávat z více zdrojů. Základní temperanci objektu obstará elektrické vytápění. Dodávka elektrické energie bude zajištěna ze stávající el. přípojky VČE. V lokálu a kuchyni hostince se umístí krbová a sporáková kamna, dále bude využita pasivní energie získaná sluneční zářením převážně prosklené jižní strany. K ohřevu vody se využije sluneční kolektor s akumulačním zásobníkem, fotovoltaické články pro přisvětlení objektů.
Jako zdroj vody poslouží vrtaná studna. V současné době probíhají chemické analýzy vody a stanovení její vhodnosti a nezávadnosti. V případě, že by voda nebyla vhodná jako pitná, bude využita jako užitková. V tomto případě bude pitná voda dovážena v balených nádobách.
Způsob likvidace odpadních vod se zvolí po posouzení investičních a provozních nákladů těchto dvou variant: buď se svedou poměrně dlouhou kanalizací do kanalizačního systému obce nebo do nepropustné jímky, která se bude dle potřeby vyvážet (i v zimě).


listopad 2006

Ing.arch. Patrik Hoffman, Ing. Miloslav Klimeš


Další