FINANCOVÁNÍ OPRAV PAMÁTEK
Získávání prostředků na obnovu objektů, které většinou nikomu jakoby nepatří, není snadné a stojí nás velké úsilí. V České republice nejsou vytvořeny dobré podmínky pro uchování kulturního dědictví. Hlavní chybu vidíme v daňové politice a v podfinancování obcí a měst. Na záchranu často velmi cenných objektů by v některých případech stačily pouhé desetitisíce, což jsou z pohledu státního rozpočtu zanedbatelné peníze. Přesto dále chátrají a tím chátrá i naše kulturní dědictví. První drobné památky jsme opravili vlastními silami, i nyní často pracujeme s vědomím, že se náklady nemusí pokrýt. Během let jsme našli několik partnerů, kteří podle možností pomáhají obnovu památek financovat a bez kterých si naši činnost již nedokážeme představit.
Správa Krkonošského národního parku
Správu KRNAP jsme jako majitele většiny pozemků v naší oblasti a tím i objektů na nich, které často nejsou zaneseny do evidence nemovitostí, úspěšně oslovili při obnově řady památek a krajinných prvků. Spolupráce začala obnovou Rennerova kříže u Luční boudy v roce 1996, nejvíce společných projektů jsme realizovali v letech 1999 až 2001, kdy Správa KRNAP našla peníze na spolufinancování Obnovy pomníku padlích a Ochranné kaple ve Sklenářovicích, krajinářskou část obnovy Křížové cesty na Starou horu v Temném Dole, obnovu Emmina pramene v Malé Úpě, pamětní desky Rosaweg v Dolním Maršově, kamenných rozcestníků u Výrovky a bývalé Obří boudy, zajištění kaple Narození Páně a oplocení božích muk v Horních Lysečinách, zahájení opravy kaple na Hnědém Vrchu v Peci pod Sněžkou. Drobné úpravy okolí a zajištění památek jsou součástí realizace vycházkových tras.
Obce a města
Nejlogičtějším partnerem při záchraně drobných kulturních památek by měly být obce a města, na jejichž území se objekty „nikoho“ nalézají. Ovšem při jejich dnešním podfinancování je těžké zastupitelstva k uvolnění peněz přesvědčit. I tak se nám prostřednictvím Hradní společnosti Aichelburg podařilo získat příspěvky na obnovu sochy sv. Anny a božích muk u kaple sv. Anny na Staré Hoře v Horním Maršově, na sloupovou kapličku na Chaloupkách v Peci pod Sněžkou, na obnovu božích muk pátera Tyrnera na hranici mezi Svobodou nad Úpou a Horním Maršovem. Dalším důležitým aspektem je administrativní pomoc městských a obecních úřadů při legalizaci opravy památek.
Hradní společnost Aichelburg
Již při vzniku si občanské sdružení vytklo za cíl hned po dokončení projektu obnovy lesního hrádku Aichelburg zapojit se do záchrany památek s návazností na vytváření programů pro hosty. Jako aktivní zakládající členové společnosti ovlivňujeme výběr projektů, do kterých se sdružení zapojí. Nezisková organizace přijímá dary od soukromých osob, podnikatelů i organizací. Společnost se podílela na obnově Křížové cesty a kaple sv. Anny na Staré Hoře, výzdobě kaple Narození Páně v Horních Lysečinách, opravě sloupových Božích muk v Horních Albeřicích, zlacení Svaté Trojice ve Velké Úpě, opravě sloupové kapličky a instalaci sochy Poutníka na Chaloupkách v Peci pod Sněžkou, obnově božích muk pátera Tyrnera v Maršově II. Hradní společnost je koordinátorem záchrany renesančního kostela v Horním Maršově.
Soukromí dárci
S důvěrou se na nás obrací i privátní osoby s ochotou přispět na obnovu konkrétní památky nebo na některý námi prováděný projekt. Dary přijímáme pouze prostřednictvím Hradní společnosti Aichelburg, která zajistí jejich vyúčtování i transparentnost využití. Desítky tisíc korun věnovali například hrabě Vladimír Aichelburg z Vídně, paní Jaroslava Nohová z Prahy, nejmenovaný lékař z Trutnova, z dalších dárců můžeme jmenovat Františka Vamberu a Alana Tomáška z Pece pod Sněžkou, sezónního obyvatele Pece Václava Klause ml., boudaře z Chaloupek a Jeleních luk a další.
Česko-německý fond budoucnosti
Na obnovu Křížové cesty na Starou horu jsme získali podporu Fondu budoucnosti. Částka 300 tisíc korun stačila na vytvoření nových obrazů čtrnácti zastavení od výtvarníka Aleše Lamra a položení nové šindelové střechy na kapli sv. Anny.
Památkáři
V době, kdy památkáři okresního úřadu disponovali finančními fondy, jsme získali prostředky na zahájení záchrany renesančního kostela v Horním Maršově, zastřešení kaple Narození Páně v Horních Lysečinách. Dnes úzce spolupracujeme s památkáři pověřeného městského úřadu v Trutnově a z Národního památkového ústavu při přípravě žádostí o finanční příspěvky od státu a také při samotné realizaci záchrany zapsaných kulturních památek.
Královéhradecký kraj
Památkáři na krajském úřadu Královéhradeckého kraje vypisují a řídí grantová řízení, z kterých jsme již několikrát získali prostředky na záchranu renesančního kostela v Horním Maršově.
Program záchrany architektonického dědictví
Projekt záchrany unikátního renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově představuje v celém rozsahu včetně restaurování barokního oltáře nejméně částku dvacet miliónů korun. Projekt se nám podařilo dostat do Programu záchrany arch. dědictví Ministerstva kultury, který jako jediný může významné nadregionální památky dotovat vyššími částkami. Zatím jsme získali dvakrát zhruba milión korun, ale věříme, že se nám záchranu podaří urychlit vyššími částkami.
Nadace Občanského fóra
Chybějící kamenný kříž s korpusem Krista obnovených božích muk pátera Tyrnera jsme z části financovali z Nadace Občanského fóra. Získali jsme maximální výši příspěvku, tedy padesát tisíc korun.
|